Zadzwoń
tel. +48 618973903 / +48 531872991
biuro@jpedukacja.pl   zadaj pytanie >>
LinkedIn Facebook

Edukacja w Anglii – jak wygląda?

System Edukacji w Anglii

Wszystkie przepisy dotyczące oświaty w Wielkiej Brytanii tworzone są przez rząd centralny, a odpowiedzialność za ich stosowanie i sposób interpretacji pozostawiony jest lokalnym władzom LEA – Local Education Authorities. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku 5-11 lat i młodzieży 12-16 lat.

 

Edukacja w Wielkiej Brytanii podzielona jest na kilka poziomów. Uczniowie są oceniani na końcu każdego poziomu w formie testu (National Curriculum Test)

  • Poziom pierwszy (Key Stage 1 ): dzieci w wieku od 5 do 7 lat
  • Poziom drugi (Key Stage 2): dzieci w wieku od 7 do 11 lat
  • Poziom trzeci (Key Stage 3): dzieci w wieku od 11do 14 lat
  • Poziom czwarty (Key Stage 4): dzieci w wieku 14 do 16 lat

 

Egzamin końcowe w szkołach w Wielkiej Brytanii:

  • 15-16 lat – General Certificate of Secondary Education (GCSE), zdawany z wielu przedmiotów na zakończenie szkoły średniej. Oceny od A- najwyższa do G- najniższa. Na tym etapie nastolatek może zakończyć naukę i rozpocząć pracę.

 

  • Jeśli pozostanie w szkole średniej do ukończenia 18 roku życia będzie zdawał egzaminy, po których może podjąć naukę na jednej ze szkół wyższych odpowiedniki polskiej matury. 18 lat – General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level)  to egzaminy zdawane na zakończenie szkoły średniej w Anglii, to odpowiedniki polskiej matury i egzaminów zawodowych. W niektórych szkołach średnich w Wielkiej Brytanii można jeszcze zdawać egzaminy AS są egzaminami dodatkowymi, które pozwalają uczniom wykazać się wiedzą odpowiadającą ich indywidualnym zainteresowaniom.

 

  • Po zdaniu GCE A-level młodzież może kontynuować naukę w college’ach, wybierając kursy zawodowe, które kończą się otrzymaniem dyplomów na różnych poziomach – General National Vocational Qualifications (GNVQs). Może także wybrać uniwersytet. GNVQs łączą ze sobą elementy wiedzy ogólnej z wiedzą zawodową oraz z pracą. Wyłącznie wiedzę zawodową można zdobyć na kursach National Vocational Qualifications (NVQs).Bazują one na umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach wymaganych przez przemysł w poszczególnych jego dziedzinach. NVQs mają 5 poziomów zaawansowania.

 

Za pośrednictwem JPEdukacja możesz wyjechać do prywatnej szkoły średniej, i zdawać egzaminy GCSE, A-level lub AS. O szczegóły zapytaj doradcę.

 

Organizacja roku szkolnego w Anglii

Rok szkolny w Anglii jest zorganizowany inaczej niż w Polsce. Szkoły są czynne 190 dni w roku. Rok szkolny podzielony jest na 3 trymestry. Nauka rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia i trwa do końca czerwca (czasami nawet początku lipca). Pierwszy trymestr trwa do połowy października. Wtedy to przypadają pierwsze ferie trwające 10 dni, druga część pierwszego trymestru trwa do ok 21 grudnia. Drugi trymestr trwa od stycznia do Wielkanocy, a w połowie lutego przypadają ferie zimowe.  Trzeci trymestr trwa do końca roku szkolnego. W trakcie trzeciego trymestru przypada wiele egzaminów.

 

Szkoła w Wielkiej Brytanii to z pewnością wyzwanie i krok w dorosłość dla polskiego nastolatka. Nie trzeba wyjeżdżać do Anglii od razu na cały rok. Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii pozwala na skosztowanie tego systemu w krótkim wymiarze czasowym. Wiele szkół średnich  zarówno państwowych jak i prywatnych umożliwia pobyty trymestralne. Warto więc spędzić 1 trymestr w brytyjskiej szkole i sprawdzić czy angielska szkoła jest własnie dla mnie. Z uwagi na układ roku szkolnego i możliwość powrotu do polskiej szkoły warto planować wyjazd na pierwszy trymestr do angielskiej szkoły, czyli od września do grudnia.


zadaj pytanie >>