Zadzwoń
tel. +48 618973903 / +48 531872991
biuro@jpedukacja.pl   zadaj pytanie >>
LinkedIn Facebook

Publiczna czy prywatna?

Debata nad wyborem „prywatna szkoła czy publiczna szkoła” jest bez wątpienia trudna, szczególnie w Anglii i w USA. Istnieje wiele różnych opinii i przekonywających argumentów po obu stronach sporu. Aby podjąć właściwą decyzję, najpierw powinno się zapoznać z różnicami między publicznymi a prywatnymi szkołami. Głównym czynnikiem, który jako pierwszy przychodzi do głowy, to opłaty, ale są jeszcze inne znaczące różnice między nimi, które należy wziąć pod uwagę:

 

Rodzina goszcząca czy akademik
Każda z oferowanych opcji zakwaterowania ma swoich zwolenników i przeciwników. Każdy z dokonanych wyborów będzie różnił się od dotychczasowego „życia” młodego człowieka. Życie na kampusach z innymi uczniami to doskonała okazja do nawiązania przyjaźni i olbrzymi komfort komunikacyjny z powodu zwykle małej odległości do klas i wszelkich zajęć pozalekcyjnych. To, często również przystosowanie się do życia w większej społeczności i konieczność dostosowania się do rytmu dnia kampusu. Rodziny goszczące – to możliwość poznania przyzwyczajeń lokalnej społeczności i zasmakowania ich życia. To również konieczność zaakceptowania często różnych zasad i reguł, często różnych od tego, do czego uczeń jest przyzwyczajony w swoim rodzinnym domu. W przypadku wyjazdów do szkół średnich uczeń z zakwaterowanie u rodziny goszczącej uczeń staje się członkiem tej rodziny, a nie gościem, z wszelkimi prawami i obowiązkami. Każda z wybranych opcji to gwarancja bezpieczeństwa.

 

Procedura aplikacyjna
Procedury przyjmowania różnią się bardzo w prywatnych i publicznych szkołach. W przypadku prywatnych dostęp jest zwykle znacznie bardziej ograniczony i wymaga przeprowadzenia procesu aplikacji, który obejmuje wywiady, eseje i testy. Niektóre szkoły są bardzo wymagające i selektywne, inne mają łagodniejszy proces aplikacji. Procedura aplikacyjna zależy w głównej mierze od programu, na jaki aplikuje uczeń. Doradcy z JPEdukacja pomogą przejść pełną procedurę aplikacyjną na każdy z wybranych programów.

 

Nauka
Znaczącą różnicą pomiędzy prywatnymi a państwowymi szkołami jest poziom wsparcia w nauce. W szkołach prywatnych liczba uczniów w klasach jest zwykle mniejsza. Wielkość klas może wpływać na wiele innych aspektów życia uczniów szczególnie w szkołach z internatem. Z czysto akademickiego punktu widzenia liczba uczniów zapisanych na zajęcia niekoniecznie musi mieć negatywny wpływ na jakość edukacji. Jednak inne aspekty potrzeb edukacyjnych mogą zostać pominięte w szkołach o dużej liczbie uczniów. Jednym z wyraźnych przykładów może być wsparcie w nauce jakie otrzymuje każdy uczeń. W większości szkół średnich, ten rodzaj wsparcia jest bardzo ważną wartością. Studenci otrzymują od nauczycieli, tutorów/ wyspecjalizowanych doradców wszystkie informacje, a także wskazówki, których potrzebują, aby podejmować ważne decyzje dotyczące kariery, aplikacji na studia i codziennej edukacji.

 

Szkoły wyznaniowe
W edukacji międzynarodowej jeden z wyższych poziomów oferują szkoły wyznaniowe. Szkoły te przyjmują uczniów różnych wyznań. Są to szkoły bez dogmatów religijnych.

 

Udogodnienia
Innym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy wyborze pomiędzy prywatną lub publiczną szkolą jest program zajęć pozalekcyjnych i wyposażenia szkoły i kampusów. W przypadku prywatnych szkół z internatem, większość z nich ma zazwyczaj obiekty sportowe, w których uczniowie mogą uprawiać sporty i rozwijać swoje pasje. Zwykle oferują interesujące zasoby akademickie m.in szerokie laboratoria naukowe, sale artystyczne lub duże biblioteki. Takie udogodnienia stanowią wartość dodaną zarówno dla edukacji, jak i codziennego życia dzieci.

Aby wybrać prywatną i publiczną musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne jest, aby znać różnice między tymi dwoma i tylko wtedy, gdy je zidentyfikujemy, możemy zacząć decydować, które cechy najlepiej odpowiadają naszemu dziecku.


zadaj pytanie >>