Zadzwoń
tel. +48 618973903 / +48 531872991
biuro@jpedukacja.pl   zadaj pytanie >>
LinkedIn Facebook

Edukacja w Anglii – jak wygląda?

 

Wszystkie przepisy dotyczące oświaty w Wielkiej Brytanii tworzone są przez rząd centralny, a odpowiedzialność za ich stosowanie i sposób interpretacji pozostawiony jest lokalnym władzom LEA – Local Education Authorities. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku 5-11 lat i młodzieży 12-16 lat.

Uczniowie są oceniani na końcu każdego poziomu w formie testu (National Curriculum Test)

Poziom pierwszy (Key Stage 1 ): dzieci w wieku od 5 do 7 lat
Poziom drugi (Key Stage 2): dzieci w wieku od 7 do 11 lat
Poziom trzeci (Key Stage 3): dzieci w wieku od 11do 14 lat
Poziom czwarty (Key Stage 4): dzieci w wieku 14 do 16 lat
Egzamin końcowe

15-16 lat – General Certificate of Secondary Education (GCSE), zdawany z wielu przedmiotów na zakończenie szkoły średniej. Oceny od A- najwyższa do G- najniższa.
Na tym etapie nastolatek może zakończyć naukę i rozpocząć pracę. Jeśli pozostanie w szkole średniej do ukończenia 18 roku życia będzie zdawał egzaminy, po których może podjąć naukę na jednej ze szkół wyższych odpowiedniki polskiej matury.

18 lat – General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level) oraz Advanced Supplementary (AS) zdawane są na zakończenie szkoły średniej to odpowiedniki polskiej matury i egzaminów zawodowych. AS są egzaminami dodatkowymi, które pozwalają uczniom wykazać się wiedzą odpowiadającą ich indywidualnym zainteresowaniom. Po zdaniu GCE A-level młodzież może kontynuować naukę w college’ach, wybierając kursy zawodowe, które kończą się otrzymaniem dyplomów na różnych poziomach – General National Vocational Qualifications (GNVQs). Może także wybrać uniwersytet. GNVQs łączą ze sobą elementy wiedzy ogólnej z wiedzą zawodową oraz z pracą. Wyłącznie wiedzę zawodową można zdobyć na kursach National Vocational Qualifications (NVQs).Bazują one na umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach wymaganych przez przemysł w poszczególnych jego dziedzinach. NVQs mają 5 poziomów zaawansowania. Za pośrednictwem JPEdukacja możesz wyjechać do prywatnej szkoły średniej, i zdawać egzaminy A-level lub AS. O szczegóły zapytaj doradcę.
Organizacja roku szkolnego w Anglii

Szkoły są czynne 190 dni w roku. rok szkolny podzielony jest na 3 trymestry. Nauka rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia i trwa do końca czerwca (czasami nawet początku lipca). Pierwszy trymestr trwa do połowy października. Wtedy to przypadają pierwsze ferie trwające 10 dni. Drugi trymestr trwa od końca października do połowy lutego, ale w połowie przypada prawie dwutygodniowa przerwa świąteczna. Po lutowych feriach dzieci wracają do szkoły. Trzeci trymestr trwa do końca roku szkolnego. W trakcie trzeciego trymestru przypada kolejna przerwa świąteczna, tym razem wielkanocna, trwająca około dwóch tygodni.


zadaj pytanie >>

SPRAWDŹ NASZE OFERTY: